Rasa

welcome to rasa


In a peaceful inspiring setting,

Rasa offers a diversity of yoga classes

exploring the art of yoga.

To suit our individual needs

we offer different teachers and styles,

suitable for all ages and ways of life.



In our rasa spa we offer a wide range of

soothing and nurturing holistic treatments

to restore your overall wellbeing.



Discover the spirit of Rasa!

 
Quickview


Bienvenu(e) chez rasa !

Voici notre programme

    

15-17 nov 2019 - IMMERSION HANGJI + MASTERCLASS
avec Mika de Brito & Luc Tailhardat

Inscriptions


17 nov 2019 - HORMONE YOGA
avec Kathy Wolf

Inscriptions


29 nov 2019 - YIN and PIN
avec Lucy Crock et Carina Greweling

Inscriptions


30 nov 2019 - PREPARATION AU PRANAYAMA
avec Laura Brembilla

Inscriptions


1er dec 2019 - LE LOTUS, UNE ASSISE DANS L'ESPACE
avec Anais Joseph

Inscriptions

 

 

lundi 11 nov

 07.00-09.30  ASHTANGA MYSORE  1-3   kura (eng) 

 07.30-08.30  RISE & SHINE  1-2             lucy (eng) 

 09.30-11.00  ASHTANGA REMIX 1-2       cathy

 10.00-11.30  SWEAT & FLOW 1-2           théo 

 11.30-13.00  HATHA YOGA 1-2               flo

 13.00-14.00  LUNCH BLISS 1-2               amir(eng)

 17.00-18.30  IYENGAR 1-2                    susie

 18.00-19.30  VINYASA & WHEEL 1-2      raphael

 18.30-20.00  VINYASA 1-2                     isabel

 19.30-21.00  STRENGTH & STAMINA 1-2  silke

 20.00-21.30  CANDLELIGHT BHAKTI 1-2 lucy

 

 mardi 12 nov

 07.00-09.30  ASHTANGA MYSORE  1-3    kura (eng) 

 10.00-11.30  HATHA FLOW  1-2              tatiana 

 10.00-11.30  KUNDALINI                        willow

 11.30-13.00  JIVAMUKTI 1-2                   sophia

 12.30-14.00  GENTLE YOGA                     mariana

 13.00-14.30  IYENGAR 1-2                        annulé

 17.00-18.15  DETOX & SWEAT  1-2         lucy (eng)

 17.30-18.30  PRE-NATAL                        mariana

 18.30-20.00  ASHTANGA 1-2                   kat

 19.00-20.30  SURF YOGA 1-2                  annulé

 20.00-21.30  BLISS FLOW 1-2                   annulé

 20.30-22.00  YIN YOGA                          kathy

 

 mercredi 13 nov

 07.00-09.30  ASHTANGA MYSORE 1-3      kura (eng)

 09.30-11.00  ASHTANGA 1                      malena

 10.00-11.30  HATHA YOGA  1-2               malena

 11.30-13.00  ALIGN & FLOW 1-2             silke

 13.00-14.30  IYENGAR 2-3                       alex

 13.00-14.30  SHAKTI YOGA FEMMES        kathy

 17.00-18.30  IYENGAR & CORDES 1-2       renny

 17.00-18.30  MANTRA YOGA 1-2-------------ANNULE

 18.30-20.00  ASHTANGA 1-2                     kura (eng)

 19.30-21.00  VINYASA 1                            cyril

 20.00-21.30  YANG AND YIN 2                  lucy

 

  jeudi 14 nov

  09.15-10.45  ASHTANGA 1-2                     lee

  09.30-11.00  VINYASA 1-2                         kat

  11.15-12.30  GENTLE YOGA                      mariana

  11.30-13.00 PURIFICATION & FLOW 1-2    rajeev (eng)

  12.30-13.45  RADIANT FLOW 2                 thao

  13.00-14.30 IYENGAR 1-2                         laura

  17.00-18.15  ASHTANGA ROCKET 2            jon

  18.15-19.30 YOGA NIDRA YIN                   jon

  18.30-20.00  HATHA YOGA 1                    susie

  19.30-20.00  CANDLELIGHT FLOW 1-2       kathy

  20.00-21.30  VINYASA 2                            raphael

 

 vendredi 15 nov

 07.00-09.30  ASHTANGA MYSORE 1-3      kura (eng)

 10.00-11.30  ASHTANGA 2                      lee

 10.00-11.30  HATHA FLOW 1                   tatiana

 11.30-13.00  VINYASA 1-2                        raphael

 13.00-14.30  KUNDALINI                          marion 

 13.00-14.30  ALIGNEMENT 1-2                 rajeev

 15.00-16.30  VINYASA FLOW 2                gwen

 17.00-18.30  YOGA WHEEL 2                   isabel

 17.00-18.30  RELAX &  RESTORE             miguel

 18.30-20.00  VINYASA FLOW 1-2               isabel

20.00-22.00   HANGJI IMMERSION           mika                         

 

 samedi 16 nov

 09.00-10.30  ASHTANGA  1st series 2-3       alessia

 09.30-11.00  VINYASA FLOW 2                    gwen

 10.30-12.00  ALIGN & FLOW 1-2                 tatiana

 11.00-12.30   KUNDALINI                             marion

 12.00-13.30  PEACEFUL WARRIOR FLOW 1-2 raphael

 12.30-14.00  IYENGAR 1-2                           laura

13.30-15.00  SURF YOGA 1-2                       théo

15.00-17.00  MASTERCLASS VINYASA MIKA & LUC       

15.00-16.30   REACH YOUR POTENTIAL        silke (eng) 

 17.00-18.30  ASHTANGA 2                           lee (eng)

 17.15-18.45  YIN YOGA                                willow

 

 

 dimanche 17 nov

 07.00-09.30 ASHTANGA MYSORE  1-3       kura (eng)

 09.30-11.00 NIVASA YOGA 1-2            annulé jusqu'au 17nov

 10.00-11.30 ASHTANGA INSIGHT 2            kura (eng)

 11.00-13.00 YOGA COMMUNITY               nico

 11.30-12.45 SUNDAY FLOW 1-2                 gwen

 14.00-17.00 ATELIER HORMONE YOGA      kathy

 16.00-17.00 PILATES CORE STRENGTH      rajeev

 17.00-18.30 BLISS FLOW 1-2                     amir (eng)

 17.15-18.45 RELAX AND RENEW               rajeev

 19.30-21.30   HANGJI IMMERSION           mika

Quickview